Blog Slider

Obezite Cerrahisi ve Beslenme Takibi

PRE-OP (CERRAHİ ÖNCESİ) DÖNEMDE BESLENME

  • Hastanın cerrahi risklerinin azaltılması, 
  • Karaciğer hacminin küçültülmesi,
  • Hastanede yatış süresinin kısaltılması,
  • Cerrahi sonrası kilo verme başarısının arttırılmasında etkili olan, düşük karbonhidratlı, düşük enerjili ve yeterli protein içeren diyet programı uygulanır. 

Hastanın beslenme durumu saptandıktan sonra uygulanan bu programla cerrahi sonrası diyete uyumunun arttırılması hedeflenir.

POST-OP (CERRAHİ SONRASI) DÖNEMDE BESLENME

  1. Evre berrak sıvı diyet ile obezite cerrahisi geçiren hastalarımıza tanesiz, posasız, püresiz şekilde hazırlanmış et/tavuk sulu çorba, meyve/sebze suyu, laktozsuz süt, ayran, çay, su önerilir.  
  2. Evre sıvı diyet ile obezite cerrahisi geçiren hastalarımıza yoğurt ve yumurta beyazı eklenmiş et/tavuk sulu çorba, yağsız taze peynir, katı meyve/sebze suyu, laktozsuz yoğurt, süt, ayran, çay, su önerilir. 

Ayrıca bu dönemde yağsız vücut kitlesi (kas ve kemik kütlesi) nin korunması için yararlanımı yüksek whey proteini takviyeleri önerilir.  

  1. Evre diyet ile obezite cerrahisi geçiren hastalarımıza iyi pişirilmiş, blender edilmiş ya da çatalla ezilmiş besinleri iyice çiğneyerek tüketmesi önerilir. Diyete tam yumurta, kabuksuz sebze ve meyveler, iyi pişirilmiş kıyma, tavuk, balık eklenir. 

Bu evrede katı-sıvı ayrımı oldukça önemlidir. Küçülen mide hacmine uygun olarak katı besinlerle birlikte sıvı besin tüketimi önerilmez. Katı ve sıvı besin tüketimi arasında 30 dakika zaman farkı bırakılması önerilir. 

  1. Evre diyet ile hastalarımızın diyetine tüm besin gruplarına ek gaz yapmayacak şekilde hazırlanmış kuru baklagiller, kuruyemişler ve kuru meyveler eklenir. 
  2. Evre diyet ile hastalarımızın kişiye özgü olarak uygun miktarlarda tüm besin gruplarını (süt ve süt ürünleri, et, kurubaklagil, kuruyemiş, sebze ve meyveler ve tahıllar) içeren diyet planı hazırlanır. 

Bireye bariyatrik yaşama uygun, bariyatrik beslenme piramiti ile beslenme eğitimi verilir. Bireyin beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri izlenir, kilo koruma programı ile hasta düzenli aralıklarla takip edilir. 

Obezite Cerrahisi ve Beslenme Takibi

http://bursabariatric.com/obezite-cerrahisi-ve-beslenme-takibi/
Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr Türkçe
X