Blog Slider

İdeal Yoğurt Yapımı

Ameliyat geçirmiş yada geçirmemiş hayatımızın her evresinde olan yoğurt bariatrik beslenme alışkanlıklarında da hemen hemen her öğünde bulunan önemli bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Ancak hazır olarak satılan yoğurtların gerek kullanılan maya teknolojileri, gerek fabrikasyon süreçlerinden daha dikkatli tüketilmesi gerektiğine inanıyoruz. Hele ki probiyotik v.s. içerikli ürünlerin mutlaka etiketleri okunarak tüketilmesi gerekiyor.

Tabi tüm bu dertleri anam babam usulü yoğurt yaparak kullanabilirsiniz. Burada en önemli olgu kullanacağınız süt ve maya. Mayanızın kalitesi ne kadar iyi ise, maya ne kadar yeni ise yoğurdunuzun kalitesi o kadar yüksek olacaktır. Tabi bir de ısı kontrolü meselesi var. Kimi insanlar yedikleri içtikleri şeylerde biraz daha koyu kıvam sever. Bu nedenle yoğurdunuz eğer çok sulu kaldıysa süzdürmeyi deneyebilir veya biraz sonra aktaracağım püf noktasını deneyebilirsiniz.

Tüm denemelerim sonrası bir yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığını 45 derecede mayalandığını gördüm. 6 saat sıcak ortamda fermantasyon, 6 saatte mayalanmaya buzdolabında devam ettirmek gerekiyor. Bu şekilde mayaladığınız bir yoğurdu 6 saatlik buzdolabı mayalanması sonrası kabı açmadan en az 12 saat daha bekletmenizdir. Bu dinlenme süresi sonunda yoğurdunuzu tüketebilirsiniz.

Şimdi son dönemlerde kullandığım bir kaç püf noktayı paylaşmakta yarar var gibi görünüyor. Pandemi ile hemen hemen her yere giren uzaktan ateş ölçerleri yoğurt yapım süreçlerinde kullanmaya başladım. Güzelce kaynattığım sütü 45 derece sıcaklığa düşüne kadar soğutuyorum. Bu soğutma işlemi sonunda ateş ölçerde 45 dereceği gördüğümde mayalandırma işlemine başlıyorum. Bu noktada bir diğer husus ateş ölçerin yüzey sıcaklığı bölümünde olması.

Her 1 litre süte dolu dolu 1 yemek kaşığı taze mayayı atarak mayalandırmayı gerçekleştiriyorum. Bu işlem sırasında eskiler ağızları ile garip sesler çıkarırlardı. Nedense hep garip gelmiştir. O sesleri çıkartmadan da gayet güzel oluyor yoğurdum ama büyüklerinizin böyle değişik ritüelleri varsa dilerseniz yapabilirsiniz. Kimisi kabın ağzını kapatmadan bir tutam çörek otu atmayı ihmal etmezler. Şahsen ben hiç denemedim.

Esas iş burada başlıyor işte. Kabınızın kapağını kapattığınızda bir kaç kat örtü ile kapattıktan sonra kış döneminde isek kaloriferin üzerine bırakabilirsiniz. Eğer yaz mevsimindeyseniz sadece örtü örtmek yeterli olacaktır. Bu arada nedendir bilmem ama yoğurt fermantasyon sürecinde karanlık seviyor. Bu nedenle akşamları maya işini yapmanız yoğurdu güçlendirecektir.

Son olarak ilk defa mayalama deneyecekseniz elinizde maya olacak yoğurdunuz yoksa marketlerde hazır mayalar satılmaya başladı. Probiyotik ve prebiyotik mayalardan tercih edebilirsiniz. Hatta ben şuan kullandığım mayayı, probiyotik ve prebiyotik mayaları karıştırarak elde ettim. Yoğurtta uzamalar başlayana kadar bu mayayı da devam ettireceğim.

Gelelim son sırrıma, eğer benim gibi biraz daha kıvamlı bir yoğurt seviyorsanız. Yoğurdunuzun 12 saatlik dinlenme aşamasına getirdiğinizde kabınızın üzerine 5-6 kat havlu kağıt koyun ve 15-20 dk sonra alın. Yoğurdunuzun sulanmasına sebep olabilecek fazla sıvıyı almış olacaksınız.

Kolay gelsin.

@thechef

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr Türkçe
X