Blog Slider

Obezite Cerrahisinden Sonra Sıvı Dönemde Neler Tüketilmelidir?

Tüp mide ameliyatından 24 saat sonra su, 48 saat sonra çorba,meyve suyu,laktozsuz süt içerek sıvı diyet dönemine başlamış oluyorsunuz. Bu 15 günlük sıvı diyet döneminde katı herhangi bir besin tüketmemek bu dönemin en önemli kuralıdır. Bu dönemde içilen sıvılar ılık, şeffaf, berrak, tanesiz, şekersiz olmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk olması barsak hareketlerini bozacağı için önerilmemektedir.

Bu dönemde taze meyve suyu veya şekersiz komposto, laktozsuz süt, laktozsuz sütten yapılmış ayran, et suyu/ tavuk suyu/ kemik suyu ve proteini arttırılmış içecekler, cerrahi sonrası verilen protein tozları ve bolca su tüketilmelidir.

Taze meyve suları hazırlanırken meyve seçimleri önemlidir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi asitli; vişne, nar gibi ekşi meyvelerin suları tercih edilmemelidir. Elma, armut suyu  ve ya kayısı, ayva kompostosu bu dönem için güvenilirdir. Bu meyvelerin içerisinde bulunan lif oranları fazla olduğu için hastanın barsak hareketini arttırmakta ve kabızlık gibi problemini minimuma indirmektedir. Meyve suları bu dönemde bir seferde maksimum100 cc. içilmesi tavsiye edilir. Günlük ne kadar içilebileceği diyetisyeniniz tarafından belirlenmelidir.

Laktozsuz süt bu özel dönemde normal süte göre tercih edilmelidir. Laktozsuz süt ile hazırladığınız içecekler sizlere sindirim problemleri yaşatmayacaktır. Obezite cerrahisinden sonra gün içerisinde tansiyonu düşen, tuzlu bir tat arayanlar için laktozsuz yoğurda su ve tansiyon hastası değilse biraz tuz karıştırılarak yapılan ayran tercih edebilirler.

Bir diğer protein kaynağı ise et/tavuk/ kemik suyudur. Bu sularını hazırlarken haşlama suyuna baharat, salça, soğan, sarımsak, limon suyu gibi mide asidini arttıracak gıdalar konulmamalıdır. Tansiyon hastası olmayan bireyler içerisine bir miktar tuz koyabilirler. Tavuk/et suyunun tadını hoş bulmayan hastalar içerisine sonradan süzmek şartı ile gaz yapmayan sebzelerden koyabilir veya laktozsuz yoğurt ile terbiye yapabilirler.

Bu dönemden tüketilmesi gereken bir  diğer  önemli içecek ise protein tozlarıdır. Hastaların günlük ihtiyacı kadar protein almaları ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek Saç dökülmesi, tırnak kırılması, kas kaybı, halsizlik, yorgunluk gibi durumların minimumda olmasını ve iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlar.

Bu dönemde bolca su tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilmemesi durumunda hastalar baş dönmeleri, halsizlik, göz kararmaları, oluşabilir. Bu dönemde ılık açık çay tüketilebilinir. Ancak kahve kesinlikle tüketilmemelidir.

İçecekler çok yavaş  ve  ufak yudumlarla verilen ölçülerde içilmelidir. Büyük bir yudum aldığında kişiler yemek borusunda tıkanma hissi yaşayabilirler. Sıvı tüketimi ile bazı hastalarda kabızlık veya ishal gibi durumlar görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında doktor ve diyetisyenle iletişime geçilmelidir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr Türkçe
X