Blog Slider

Obezite Cerrahisi Sonrası Neden Geri Kilo Alıyoruz ?

1. Ameliyat sonrası kontrollere düzensiz gelmek

Hastalarımızı ameliyat sonrası 1., 3., 6. ve 1. yılda kontrollere çağırmaktayız.
Kontrollere geldiğinizde beslenme parametrelerini değerlendirmek için bazı tahliller yapıyoruz. Eksiklik varsa zamanında müdahale ediyoruz. Ayrıca yaşanılan süreci karşılıklı görüşerek önerilerde bulunabiliyoruz.


2. Tecrübeli Bariatrik Dyt. İle çalışmamak

Ameliyat öncesi hastanın beslenme durumunun saptanması ve ameliyat sonrası beslenme takibi, olası beslenme komplikasyonlarının önlenmesi için son derece önemlidir.

3. Kilo alımını ameliyatın başarısızlığına bağlamak

Obezite ameliyatları bir mucize değildir. Ameliyatın başarısı kadar sonrasındaki takip ve hastanın performansı da önemli. Düzenli beslenme alışkanlığı, düzenli uyku bu konuda çok önemlidir

4. Ameliyat sonrası kurallara uymamak

Düzenli kontroller, belirli dönemde yapılacak tahliller, hayat tarzı değişikliği, protein ve vitamin takviyelerini almak, katı-sıvı ayrımı başlıca uyulması gereken kurallardır

5. Egzersizi önemsememek

Egzersiz bir hayat tarzı haline gelmeli. Hem kilo verme sürecini desteklemek hem sarkmaları önlemek için kritik öneme sahiptir. Kas kütlesindeki artış metabolizmayı hızlandırarak kilo verdikten sonra sabitlenmesi için de fayda sağlayacaktır.

6. Alkol vb. ürün tüketimini arttırmak

Alkol veya kalorisi yüksek gıdalar tüketmek kilo verimi sürecini olumsuz etkiler. Ancak ideal kiloya indikten sonra diyette denge oluşturarak ölçülü şekilde alkol tüketilebilir.

7. Obezite ekibinde beslenme bozukluğu ile ilgilenen bir psikolog olmaması

Obezite ameliyatları tek başına bir mucize değildir. Beslenme psikolojisini de düzeltmek esastır. Bu anlamda ameliyat sonrası bu açıdan da takip etmek gerekir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Neden Geri Kilo Alıyoruz ?

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr Türkçe
X