Hindistan Cevizli ve Meyveli Krem Tatlı

Ürün: 1Porsiyon Zorluk: Kolay Hazırlık Süresi: 10 DK

Yoğun isteklerimizden birisi tabi ki tatlı meselesi. Bir kaç tarif bundan sonra tatlı vereceğim özellikle püre dönemi için. Ancak vereceğim tarifleri diyetisyeninize onaylatmadan sakın tüketmeyin! Bu kural tüm tariflerimiz için geçerli. Bizim yayınlamış olduğumuz tarifler mutlaka bir diyetisyenin elinden geçiyor fakat, her diyetisyenin beslenme yaklaşımı ve stratejisi farklı olabilir. Bu nedenle siz siz olun çektiğiniz zahmetlerin boşa dönmemesi için beslenme uzmanı ile görüşmelerinizi aksatmayın. Ben bu konuda biraz şanslıyım. Çok iyi bir ekiple çalışıyorum. Özellikle her ihtiyacımda diyetisyenime ulaşabiliyorum. Yaptığım tarifleri pişirmeden mutlaka onayını alıyorum. Yeri geliyor uzaktan bile görüşebiliyoruz. Bu harika bir kolaylık. Bu konuda Bursa Bariatric Ekibine ve diyetisyenim Dyt. Veysel Ciğerli’ye bir kere daha teşekkür ederim. Bu tarifte onun bana püre dönemi için uygun bulduğu tariflerden birisi. Ben ufak tefek eklemeler yaptım tabi. 🙂

Tariften 3 tane porsiyon çıktı. 1 porsiyonu 1 çay bardağı ölçüsünde hesapladım. Buna göre beslenme değerleri şöyle:

Kalori: 316

Protein: 40,9 g

Karbonhidrat: 28g

Yağ: 4,6 g

Paylaş:

Malzemeler

0/5Malzemeler
Porsiyonları Ayarla:

Talimatlar

0/2Talimatlar
  • Protein tozunu, yoğurdu ve sütü bir kaba koyun. Kıvamlı ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Bir servis bardağı veya cupa kaşık ile dökün. Sertleşmesi için buzdolabında soğutun.
  • Karıştırma yaptığınız kaba meyve hakkınızı çok küçük parçalar ile koyun, hindistan cevinizi ekleyerek karıştırın ve soğumuş olan cuplara pay ederek süsleyin. (Bu meyvelendirme kısmını lütfen özellikle diyetisyeninize sorun.)

Tags

#Püre Dönemi  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir